Rákóczi túra (Forrás:http://www.turazzvelunk.hu/rakoczi-tura)
Forrás: http://www.turazzvelunk.hu/rakoczi-tura
A Rákóczi-túra
Kis hazánkban rengeteg túramozgalom létezik. Mi az egyik legszebb vonalvezetésű többnapos túraútvonalat mutatjuk be: a Rákóczi-túrát. Kedvcsinálónak álljon itt néhány látnivaló, amelyen az útvonal keresztül halad vagy érinti azt: Füzéri-vár, Regéci-vár, Sárospataki-vár, Amadé várrom zempléni panorámával, Pálos Kolostorrom, több romantikus pihenőhely forrással, Sólyom-kő kilátópontja hernád-völgyi panorámával.
Egy komolyabb többnapos túraútvonalat és annak látnivalóit csak úgy lehet hitelesen leírni és bemutatni, ha az ember végigjárja és megtapasztalja annak minden báját, romantikáját. Felkerekedtünk hát, hogy bejárjuk azt a csodát, amit Rákóczi túrának neveznek.
Az útvonal északról indul a Füzéri-várból, hogy aztán az északi, majd a keleti zempléni hegyvonulaton át eljuttasson minket a lankásabb fekvésű, szőlőkben gazdag tokaj-hegyaljai borvidékig. A túra végállomása a sárospataki Rákóczi-vár.
A túra teljes ajánlott útvonala
Füzéri vár - Füzér, Toroki erdészház - Hollóháza - Telkibánya - Potácsház - Pálos kolostorrom - Amadé várrom, Fehér-kút - Regéc - Regéci vár - Király-kút - Erdőhorváti - Komlóska - Pogány-kút - Hercegkút - Sárospataki vár.
A táv: 58,6 km kitérők nélkül.
Az összes (halmozott) szintemelkedés: 1570 m (ellenkező irányban 1920 m)
Utunkat végig lombhullató erdők szegélyezik. (A solymosi turistautak elágazása előtt figyeljük a sárga jelzést, mert egy idő után balra az erdészeti útról letérve halad tovább!) Itt ágazik le a kék+ jelzés, de mi balra tartva a sárga jelet tovább követve a Határvölgyben végre ereszkedésbe kezdünk. Hűvös erdőben haladunk, enyhe terepbicajozás következik, de a turistaúton jól lehet haladni. Jó hír azoknak, akiknek ezen a szakaszon már fogyóban van innivalójuk, hogy nemsokára elérjük a Dérföldi forrást. Itt mindenki feltöltheti ivóvízkészletét és élvezheti a hűs erdei pihenőhely hangulatát.
Tapasztalatunk alapján az útvonal 4 nap alatt járható be kényelmesen. Ez naponként kb. 15 km megtételét jelenti. Minden szakasz végpontjánál színvonalas, olcsó szállásokat találunk, amelyekből néhányat mi is ajánlani fogunk. Ettől rövidebb idő alatt is kivitelezhető, de ebben az esetben számoljunk azzal, hogy épp a lényegét veszíti el kalandozásunk: nem ismerhetjük meg a látnivalókat, nem tapasztalhatjuk meg az itteni emberek vendégszeretetét és nem nyílik igazán lehetőség élvezni a táj szépségét, vadregényességét.
A napi túrajavaslatoknál tehát mindezt figyelembe vettük.
A túra kezdőpontjának Füzért javasoljuk. A helyi közlekedés miatt célszerűbb innen kezdeni. Javasoljuk, hogy amennyiben autóval érkezünk, úgy parkoljuk azt le Sárospatak vagy Sátoraljaújhely valamelyik biztonságos parkolójában, és innen helyi buszjárattal közelítsük meg első nap a kiindulópontot. ebben az esetben maximum 11-12 óra felé már menetelhetünk az első célpontunk felé, ami Telkibánya lesz. A túra végén sárospataki megérkezésünk esetén így már egyből autóba szállhatunk, illetve egy 10 km-es vonat- vagy buszutat megtéve tehetjük ezt meg Sátoraljaújhelyen.
Javasolt napi szakaszok
1. nap: Füzéri vár - Füzér, Toroki erdészház - Hollóháza - Telkibánya
2. nap: Telkibánya - Potácsház - Pálos kolostorrom - Amadé várrom, Fehér-kút - Regéc
3. nap: Regéci vár - Király-kút - Erdőhorváti - Komlóska
4. nap: Komlóska - Pogány-kút - Hercegkút - Sárospataki vár
Az útvonal kiépítettsége, jelzésrendszere
Külön útjelzőtáblák tájékoztatnak minden fontosabb ponton, elágazásnál a Rákóczi túra útvonaláról. A táblák és a piros jelzés - amin végighaladunk a 4 nap alatt - egyértelműek, jól kivehetőek. Néhány helyen azonban oda kell figyelnünk, hogy ne más irányba haladjunk tovább. Ezeket a pontokat a leírásban külön ki is emeljük. A útvonal nagy része lombhullató erdőben halad pár fenyvestől eltekintve és erdészeti utat követ. Van azonban egy-két ritkábban járt szakasz, ahol ugyancsak figyelnünk kell a jelzésekre majd.
A túra hivatalos kiírása és a jelvény megszerzésének módja, feltételei
(A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Természetjáró Szövetség gondozásában)
A Rákóczi túra célja
A Zempléni-hegységben Rákóczi Ferenc fejedelem emlékét őrző várak, helységek és tájak felkeresése az ezeket összekötő piros jelzésű úton, ezzel kapcsolatban történelmi, földrajzi és népi ismeretek gyarapítása, a hegység tájainak megismerése és végül a Rákóczi túra szép jelvényének a megszerzése.
Bélyegzési helyek
Füzér, Hollóháza, Telkibánya, Regéc, Erdőhorváti, Hercegkút, Sárospataki-vár. A felsorolt helyeken minden olyan bélyegzőt elfogadunk igazolásul, melyből a helység neve kétségkívül megállapítható. Ha Sárospatakon a Vármúzeumban a bélyegzésnek akadálya lenne (vasárnapokon és munkaszünetes ünnepnapokon, vagy amikor a Vármúzeum zárva van), a bélyegzés másutt is eszközölhető. Ezen kívül fényképpel igazolandó: Pálos Kolostorrom és Fehér-kút.
A túra irányítója
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Természetjáró Szövetség elnöke.
A teljesítés igazolása
A túra teljesítésének igazolása a szakosztály vagy sportkör bélyegzőjével ellátott szokásos Túrajelentés kiállításával és felhasználásával történik olyképpen, hogy a 3. pontban felsorolt bélyegzési helyeken azt lebélyegeztetik. Aláírás nem szükséges, a kelet feltüntetése ellenben kötelező. Csoportos túra esetén csak egy túrajelentést kell kiállítani.
A jelvény odaítélése
A túra igazolása és ennek alapján a jelvény odaítélése a túrajelentés alapján történik. Ezért annak egy példánya beküldendő a kötelezően előírt bélyegzésekkel ellátva a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Természetjáró Szövetség címére.
Értesítés a túra-igazolások elfogadásáról
Túrabizottságunk a beérkezett túrabejelentések alapján a túra elfogadásáról értesíti a beküldő szak osztályt vagy sporttársat. A jelvény önköltségi árának (50.-Ft/db - 1992) befizetésére csekket küld. Az összeg beérkezése után a jelvényt-/eket/ a kívánt címre elküldi. Túrajelentések leadása és a jelvények átvétele személyesen is eszközölhető ügyeleti időben szövetségünk hivatalos helyiségében
Egyéb tudnivalók
Arra törekedtünk, hogy a jelvényszerző túrán való részvételt minél egyszerűbbé, könnyebbé tegyük. Ezért nem szükséges előzetes bejelentés és nem kíván különösebb adminisztrációt a túra igazolása. Csupán arra van szükség, hogy a szokásos túrajelentést eggyel több példányban állítsák ki a túrázók /túracsoportok/, hogy azt igazolásul részünkre is elküldhessék. A jelzések állandó karbantartására szövetségünk nagy gondot fordít, így az esetleges változások nem zavarják meg a túrázókat. Mindazonáltal arra kérjük a túrázókat, hogy a jelzésekkel kapcsolatos esetleges észrevételeiket /jelzett fák kivágása, lombbal benőtt jelzések, bozóttal benőtt szakaszok/ a túrajelentésen közöljék, hogy a hiányosságok megszüntetése iránt intézkedhessünk.
A Rákóczi-túra: Füzértől Regécig
A Rákóczi-túra első két napjának történéseit és útvonalát mutatjuk be Füzértől indulva Regécig bezárólag. Sok hasznos tanács fotókkal illusztrálva. Vágjunk hát bele!
1. nap: Füzér - Telkibánya
Füzérről indulunk a település központjából. Innen először egy bitumenezett úton kaptatunk felfelé az autós parkolóig, majd a módosított - a közeli szép tisztás elkerülő - útvonalon haladunk a szép erdős hegyoldalban egészen a Füzéri-vár bejáratáig. A felső szakaszon már jól kivehető a semmihez sem fogható körpanoráma egyes részletei. A szikla oldalában nyáron siklók napoznak, tavasszal védett virágok festik színesre a hegyoldal köves részeit. A várbelépő megfizetése után a várban tekereghetünk és élvezhetjük a középkori hangulatot. Az utóbbi időben felgyorsultak a felújítási munkálatok, melynek eredményeként látványos vártornyok emelkednek magasba.
A büszkén lobogó magyar zászlót az információs tábla szerint a Nemzeti Érzelmű Motorosok adományozták a várnak. Elbeszélgetve a vár kapusával - és egyben a tiszteletbeli várkapitányával - a jövőbeli tervekről tudhatunk meg többet. Ezek szerint szeretnének vendéglátóegységet és szállást is kialakítani a későbbiekben. Ezen folyamatokat - mint ahogy az általában lenni szokott - természetesen két dolog hátráltatja: a felújítási munkálatok és ásatások, nomeg a hivatali bürokrácia útvesztői.
A várból leereszkedve jobb kézre feltűnik a szlovák tájház is, mely megér egy rövid kitérőt.
A falu központjában vagy már a várban is lehetőségünk lesz bélyegezni. A központot elhagyva jobbra követi a piros jelzés a kis utcácskát. Vissza-visszatekintve egyre inkább kirajzolódik a falu felé magasodó vár. Kiérve a faluból enyhe emelkedő következik, mely nem sokáig tart. Innen ereszkedésbe kezdünk. Pár perc gyaloglást követően erdős rész kezdődik. Itt különösen figyeljük a jelzést, mivel a turistaútvonal nem követi tovább az erdészeti utat, hanem jobbra (egyenesen tovább) hirtelen sűrűbb bokros közé vált. Ritka erdőben gyalogolunk enyhe lejtőn, míg el nem érjük a Toroki erdészházat. Rácsatlakozunk a Hollóháza felé tartó műútra. Rövid gyaloglás után feltűnik a helység névtáblája. Beérve a faluba bal kézre a szebb napokat is megért Porcelángyár épülete emelkedik, mellette a gyár múzeumába érdemes betérni. Itt bélyegezhetünk is.
A megszállott természetjárók az műutat követve felgyalogolhatnak az Országos Kéktúra nullkilométeres emlékművéhez is. Innen indul az OKT majd’ 1200 kilométeres szakasza.
A porcelánmúzeum után kis teret találunk vendéglátóegységekkel. szerencsés esetben nyitva találjunk egyet, ahol némi meleg ételhez és frissítőkhöz is juthatunk. Kövessük tehát bal kézre a dombnak felfelé tovább a piros jelzést. Egy kis tisztáshoz érünk, bal kézre földút halad a hegyoldalnak felfelé. Ne térjünk le erre, hanem a tisztás vonalát követve gyalogolunk tovább, amíg el nem érjük a hollóházi futballpályát. Megállapíthatjuk, hogy kevés csapat edzhet kis hazánkban ilyen festői helyen.
Az útvonal innen tovább emelkedik most már erdős részen. Felfelé haladva gyönyörű szálerdőben bandukolhatunk. A Hármashatárnál elérjük aznapi utunk legmagasabb pontját. Itt megint figyeljük a jelzéseket, mert a dózerútról letérve bal kézre kell követnünk egy kisebb csapást. Az út folyamatos ereszkedésbe kezd. Turisták által kevésbé járt területre érkezünk. Az erdő csendjét csak egy-két vad vagy erdészeti dolgozó munkájának zaja töri meg. Az turistaút néhány itteni szakaszon nehezen kivehető, aljnövényzettel borított, szorítkozzunk folyamatosan térképünkre és a jelekre!
Kiérve az erdőből hirtelen elénk tárul a Telkibányai-völgy. Követve egy erdészeti utat ismét figyeljük bal kézre a letérés lehetőségét, mely egy rövid gyaloglást követően kivezet minket a Pálháza felől érkező műútra. Jobbra vesszük az irányt, míg be nem érünk e páratlan fekvésű településre.
Jobb kézre hamar meglátjuk a múzeumot, ahol lehetőség nyílik pecsételésre. Ha itt nem, akkor a falu másik végében kell ezt a postán eszközölnünk, vagy valamelyik vendéglátóegységben, panzióban is megtehetjük)
Javaslatunk alapján itt véget ér az első szakasz, érdemes a faluban megszállni és rövid esti sétára indulni.
2. nap: Telkibánya - Regéc
Reggel továbbra is a piros turistajelzést követve a falu központjából elérünk egy komolyabb emelkedőig. Gyönyörű szálerdőben gyalogolunk, melynek végén elérjük a Potácsházat. A ház kulcsosházként üzemel. Ne felejtsük el fényképpel dokumentálni ezt a megállópontot sem!
Miután átkeltünk a patakon, figyelmesen kövessük az egyre sűrűbb erdőben a jelzéseket, mert ez a szakasz egyike a könnyen elvéthető útvonalaknak! Ha ügyesek voltunk, jutalmunk a fák között feltűnő Pálos Kolostorrom.
Továbbhaladva elérjük a pálházi kisvasút Rostalló nevű végállomását, ahonnan műúton balra továbbgurulva már nincs messze a tiszta levegőjéről és csendjéről híres Kőkapu.
Kőkapuról érdemes tudni, hogy ez a vidék a Károlyiak korában, majd századunk első felében felkapott vadászhely volt, megfordult itt több állami vezető is. Napjainkban nemcsak a vadászok kedvenc helye, hanem azoké is, akik a csendet, a tiszta, békés természetet szeretik, az erdei sétákat, a patak csobogását. A kastély és a hozzá tartozó hotel mellett színvonalas, hangulatos étterem működik. Aki meleg ételre vágyik, jó időben akár az étterem teraszán is elfogyaszthatja a rendelt ételt.
Tipp: a szombati napokkal vigyázzunk, mert a környékbeli fiatal leendő házasok kedvelt helyszíne az itteni étterem, ezért nyári időszakban gyakran zártkörű rendezvényt tartanak itt. ebben az esetben könnyen hoppon maradhat így az éhes bicajos turista, ha a napi étkezését ide tervezi.
Elhaladva az étterem mellett a tóhoz érve a partról megcsodálhatjuk a múlt század közepén a sziklára épített vadászkastélyt (alatta a kisvonat alagútjával), a kilátóból pedig belátható a völgy mindkét oldala.
A rom mai állapotában is lenyűgöző. Mellette állva elindul az ember fantáziája, hogy milyen lehetett az épület, amikor még szerzetesek lakták azt. A fényképes dokumentálást követően a Kis-patak szegődik mellénk egy hosszabb szakaszon. Hol bükkösbe, hol tölgyesben, hol pedig fenyvesben gyalogolunk, miközben bal kézre a patak kíséri utunkat. hirtelen balra fordul az út, átkelünk a patakon, a túlpartján kellemes kialakított pihenőhely fogad. Rövid szusszanás után folytatjuk utunkat. Rátérünk egy erdészeti útra, tisztás követi lépteinket. A végén tábla figyelmeztet a helyes további irányra. Balra nekifordulunk túránk egyik legmeredekebb emelkedőjének. Leküzdve a métereket jutalmunk az Amadé vár romja lesz. Az itteni védett szikla magaslatáról páratlan kilátás nyílik az északi Zemplénre, ahonnan egész a Nagy-Milic tömbjéig elláthatunk.
Az útvonal a gerincet követi tovább egészen a Cicés-rétig. A ritka szálerdőben fel-feltűnik a Hernád-medence. Itt már a nem túl szép emlékű Borsó-hegy oldalában lépegetünk.
2006. január 19-én az esti órákban Pristinából Kassára tartó AN-24 típusú szlovák katonai repülőgép - helyi idő szerint 19 óra 38 perckor - tisztázatlan körülmények között, fedélzetén szlovák nemzetiségű békefenntartó katonákkal és a személyzettel, a légi irányítás radar képernyőjéről eltűnt. A baleset a 783 méter magas Gergely-hegytől nem messze, a Borsó-hegyen következett be. A roncsok fákkal sűrűn borított területen kb. 1800 m2-en szóródtak szét. A gép több száz méteres hosszban és mintegy harminc méteres szélességben tarolta le a fákat, miközben a fatörzsek összegyűrték, -törték a gép szárnyat, törzsét és a fa és a fémtörmelék együtt égett, miután minderre ráfröccsent a belobbanó üzemanyag. A fa és fém e gyilkos darálója okozhatta a legtöbb ember halálát.
A baleset helyén emlékmű áll, melynek eligazító táblái feltűnnek a turistaútvonal mellett is. Pár perces gyaloglást után jobb kézre a piros háromszög jelzését követve a Sólyom-kő panorámája, kitett sziklái feledtetik e szomorú emléket.
Nem is túl messze Hejce festői falucskája tűnik fel, távolabb a Hernád-völgye tárul a szemünk elé. Balra tekintve a Regéc környéki hegyekben gyönyörködhetünk. Mivel jó pár kilométer vár még ránk, tovább is indulunk a piros jelzésen, míg kb. 2 km-es ereszkedést követően elérjük a bővizű Fehér-kutat.
Az igényesen kialakított pihenőhely mellett erdészház áll. Innen egy rövid szakaszon erdészeti műúton kanyargunk tovább, míg el nem érünk egy jobbkezes letérést. Itt szintén erdészeti utat követünk, jobb kézre szép bükkös, balra a Bán-hegy lápára, majd a Kerek-hegyre nyílik korlátozott rálátás. Feltűnik jobb kézre egy gyakran használt vadászles, majd az enyhe emelkedőt követően felérünk a Nagy-Szár-kő melletti hágóba. Újabb ereszkedésbe kezdünk. Itt figyeljük sűrűn a jelzéseket, mivel sok egymásba torkolló és egymásból nyíló erdészeti úton vezet utunk. Ezt követően feltűnik a távolban a Regéci-vár sziluettje, és lassan megmutatja magát a történelmi Regéc falucskája is.
Beérve a településre jobbra fordulunk, ahol rövid szakaszon az OKT útvonalával közösen halad majd a Rákóczi túránk egy kis szakasza is. Elérkeztünk tehát 4 napos kalandunk feléhez, itt mindenképp időzzünk el a faluban, pecsételjünk a helyi kocsmában, presszóban vagy az OKT pecsétjével, ami jelenleg a Veronika panzió mellett található. Élvezzük tehát a helyiek vendégszeretetét egy hangulatos szálláson vagy a faluban!"
Forrás: http://www.turazzvelunk.hu/rakoczi-tura